Topics handled by WTO committees and agreements
Issues covered by the WTO’s committees and agreements

SYMPOSIUM: PROGRAMME
Programme

Click for Doha Development Agenda gateway

WTO public symposium: “Multilateralism at a crossroads”

25 to 27 May 2004

This page includes links to speakers' presentations where supplied.


    See also:

Text of the Doha Declaration
The Doha Declaration explained
List of subjects
Implementation decision explained


Tuesday 25 May back to top

07:30 – 09:30

Badge Collection
Lobby Council Room

Room CR (Council Room)

09.30 - 12.30 Plenary opening session
Chairperson: Dr. Supachai Panitchpakdi — WTO Director-General    > Opening statement
Speakers:
  • Pascal Lamy — EU Trade Commissioner    > Paper
  • The Hon. Clement J. Rohee M.P. — Minister of Foreign Trade and International Co-operation, Guyana    > Paper
  • Niall FitzGerald — Chairman and CEO, Unilever    > Paper
  • Victoria Tauli-Corpuz — Executive Director, Tebtebba Foundation and member of the World Commission on the Social Dimension of Globalization
  • Eveline Herfkens — UN Secretary-General's Executive Coordinator for the Millennium Development Goals     > Paper

12.30 – 15.00

Break

15.00 - 18.00

(1) “Trade in Agriculture”
Workshop details

Room CR
Organizers: WTO
Moderator: Larry Elliot — Guardian, Economic Editor
Speakers:
  • H.E. Miguel Santiago Campos — Secretary for Agriculture, Livestock, Fisheries and Food, Argentina
  • Mary Minch — Director, DG Agriculture, EC
  • Jack Wilkinson — President, International Federation of Agricultural Producers
  • Carlo Trojan — EU ambassador
  • Joachim von Braun — Director-General, International    > Paper
  • Food Policy Research Institute, US
  • Ignasi Carreras — Executive Director, Intermon OXFAM    > Powerpoint Presentation
14.00 – 17.00

(2) “A Fair Globalization”
Workshop details

Room W
Organizers: Global Unions
14.00 – 15.45

“Policy Coherence — The report of the World Commission on the Social Dimension of Globalisation”

Room W
Moderator: Giampiero Alhadeff — Solidar
Speakers:
  • Guy Ryder — General Secretary, ICFTU (1)
  • Eduardo Varela — Mission of Argentina, Geneva
  • Representative of developing country Mission
  • Bettina Doeser — DG Trade, European Commission
  • Marita Hutjes — NOVIB, Netherlands
15.45 – 17.00

“Policy Coherence Initiatives: Growth, Trade and Employment”

Room W
Moderator: Mike Waghorne — Public Services International
Speakers:
  • John Evans — TUAC (2)  , OECD
  • Neil Kearney — ITGLWF (3)
15.00 - 18.00

(3) “Capacity Building — Innovative Ideas for Humane and Sustainable Development”

Room D
Organizers: HSUS (8)
Moderator: Mary Estelle Ryckman — Assistant USTR for Trade Capacity Building
Speakers:
  • H.E. Francisco Lima — Ambassador of El Salvador to the WTO
  • Adolfo A. Franco — Assistant Administrator, USAID
  • Patricia A. Forkan — Executive Vice President, HSUS
  • H.E. Ronald Saborio, Ambassador of Costa Rica to the WTO
14.00 - 18.00

(4) “What is Africa's role in the Multilateral Trading System”
Workshop details

Room F
Organizer: ICTSD (4), AITIC (5)
Opening: Beatrice Chaytor — ICTSD Governing Board Member

Roundtable I “Africa and the Trading System: Between Multilateralism, Bilateralism and Regionalism”

Speakers:

  • Sisule Musungu — South Centre, Geneva
  • Peter Naray — ITC (6)
  • Géo Govinden — Permanent Mission of Mauritius, Brussels, Belgium

Roundtable II “Africa in the Trading System: Facilitating Strategic Integration”

Speakers:

  • Samuel Gayi — UNCTAD
  • Iba Mar Oularé — Permanent Mission of Senegal, Geneva
  • Hezron Omare Nyangito — KIPPRA (7), Kenya
  • Falou Samb — AITIC

Roundtable III “Building Trade Policy Capacity in Africa”

Speakers:

  • Mena Hassan — WTO
  • Nicolas Imboden — IDEAS Centre
  • Chandrakant Patel — SEATINI
18.00 - 20.00

Reception for all participants in the lobby of the council room

 

Wednesday, 26 May back to top

10.00 - 13.00

(5) “WTO Agricultural Negotiations: Addressing farmers' needs”
Workshop details

Paper

Room CR I

Organizers: International Farmers' Coalition for Fair and Equitable Agricultural Trade Rules at the WTO
Moderator: Jacques Bourgeois — Swiss Farmers Union
Speakers:

  • Heidi Bravo — Swiss Farmers Union     > PowerPoint Presentation
  • Désiré Proqué — ROPPA
  • Robert Friessen — Canadian Federation of Agriculture
  • Hyungsung Hwang — National Agricultural Cooperative Federation of Korea     > Paper
  • Ricardo Serra Arias — COPA-COGECA, EU     > Paper
  • Raul Montemayor — Federated Free Farmers' Coop, the Phillipines     > Paper
  • Ichiya-Takuo — Ja Zenchu, Japan
  • Kari Redse Haskjold — Norwegian Farmers Union     > Paper

10.00 - 13.00

(6) “Regional Trade Agreements: Challenges and Opportunities”

Room CR II

Organizers: WTO
Moderator: Guy de Jonquières — World Trade Editor, Financial Times
Speakers:

  • H.E. Alejandro Jara — Ambassador of Chile to the WTO

  • Carlos Bulgheroni — CEO, Bridas Corporation, Argentina

  • Dr. James Mathis — University of Amsterdam     > PowerPoint Presentation

  • Carlos Primo Braga — Senior Adviser, International Trade Department, The World Bank

10.00 - 13.00

(7) “South — South Co-operation”
Workshop details
> Paper
> Paper

Room W

Organizers: CUTS — CITEE (9)
Moderator: Dr. Razeen Sally — London School of Economics
Speakers:

  • H.E. Luiz Felipe de Seixas Correa — Ambassador of Brazil to the WTO

  • H.E. Toufiq Ali — Ambassador of Bangladesh to the WTO

  • Lakshmi Puri — UNCTAD

  • Werner Corrales — Senior fellow, ICTSD

  • Nagesh Kumar — Director General, Research and Information System for Non-Aligned and Other Developing Countries, New Delhi

10.00 - 13.00

(8) “Environmental Requirements and Market Access: An update on policy and practice — inside and outside the WTO”
Workshop details

Room D

Organizers: UNCTAD, STIC (10), IISD (11)
Moderator: David Runnalls — President, IISD

“Overview of the State of Play”

  • Tom Rotherham — IISD

  • Nigel Garbutt — EurepGAP

  • Pierre Hauselmann — ISEAL Alliance

“Gaps in the Policy Framework”

  • Ulrich Hoffmann — UNCTAD

  • Steven Porter — CIEL

  • Paulo Ferracioli — Head, INMETRO (12)   > Paper

  • Shashi Sareen — Director, Indian Export Council

  • Claus Sorensen — DG Environment, European Commission

Summary

  • Ritu Kumar — Exec. Director, STIC

10.00 - 13.00

(9) “Does the WTO still enjoy priority?”
Workshop details

Room E

Organizers: UNICE (13), BDI (14)
Moderator: Peter Naray — International Trade Center
Speakers:

  • Reinhard Quick — UNICE   > Paper

  • Rodolphe Munoz — University of Liege   > Paper

  • T.S. Vishwanath — Confederation of Indian Industry

  • Herbert Oberhänsli — Nestlé SA   > Paper

10.00 - 13.00

(10) “Environmental Goods and Services: Towards a Meaningful Outcome for Sustainable Development”
Workshop details

Room A

Organizers: ICTSD
Introduction: Ricardo Melendez-Ortiz — Executive Director ICTSD
Moderator: Amb. Anthony Hill — Convenor of the Reflexion Group, former Amb. of Jamaica to the WTO

“Environmental Good and Services”

  • Sudhakar Dalela — Permanent Mission of India to the WTO

  • Marta-Pia Hernandez — Permanent Mission of Nicaragua to the WTO

  • Ronald Steenblik — OECD

  • Tom Crompton — WWF, UK

“Some Tools for a meaningful Sustainable Development Outcome”

  • Kevin Gallagher — Tufts University

  • Vicente Paolo Yu — South Centre

  • Sitanon Jesdapipat — Chulalongkorn University, Thailand

13.00 – 15.00

Break

15.00 - 18.00

(11) “Development Perspectives of the WTO's post-Cancun Agenda”

Room CR I

Organizers: TWN (15)
Speakers:

  • Tim Rice — Actionaid UK

  • Meenakshi Raman — TWN, Malaysia

15.00 - 18.00

(12) “Developing countries in a changing trading system — issues and challenges”

Room CR II

Organizers: WTO
Moderator: H.E. Ransford Smith — Ambassador of Jamaica
Speakers:

  • Dr. Nagesh Kumar — Director-General, Research and Information Systems, India     > PowerPoint Presentation

  • Dr. Razeen Sally — Head, International Trade Policy Unit — London School of Economics

  • Dr. Matthew Slaughter — Ass. Professor, Tuck School of Business, Dartmouth University     > PowerPoint Presentation

15.00 - 18.00

(13) “Agricultural negotiations: Formula for Market Access, Special Products and a Special Safeguard Mechanism”

Room W

Organizers: CIDSE (16), Oxfam International
Moderator: Celine Charveriat — Oxfam Int., Geneva
Speakers:

  • H.E. Felipe de Seixas de Correa — Ambassador of Brazil to the WTO

  • Representative of Indonesia

  • Devinder Sharma — Forum on Biotechnology and Food Security, India

  • Luisa Bernal — South Centre

  • Panos Konandreas — FAO     > PowerPoint Presentation

15.00 - 18.00

(14) “Trade and Biodiversity — The Need to Find Common Ground”
Workshop details

Room D

Organizers: IUCN (17), CESP-GEETI (18), CIEL (19), RIIA (20), ICTSD, UNEP, Precautionary Principle Project
Introduction: Achim Steiner — Director General, IUCN     > Paper
Moderator: Simon Upton — Chair OECD Roundtable on Sustainable Development

“Agricultural Biodiversity”

  • Alejandro Nadal — Professor, El Colegio de México

  • Heidi Bravo — Swiss Farmers Union

“Invasive Alien Species”

“Access and Benefit Sharing”

  • Leonardo Cleaver de Athayde — Permanent Mission of Brazil

  • Tom Jacob — Head, ICC Taskforce on Access and Benefit Sharing     > Powerpoint Presentation

15.00 - 18.00

(15) “CSR and the WTO: Towards a Fairer Globalization or 'Misguided Virtue'?”
Workshop details

Room E

Organizers: Geneva Social Observatory
Moderator: Katherine Hagen — Director, Geneva Social Observatory
Speakers:

  • Auret van Heerden — Executive Director, Fair Labor Association

  • Michael Stopford — Syngenta

  • Hugh Pullen — DG Trade, European Commission

  • Dwight Justice — ICFTU

  • Tricia Feeney — Director, Rights and Accountability in Development

15.00 - 18.00

(16) “Multilateral Competition Framework: Where and how?”
Workshop details
Paper
Paper

Room A

Organizers: CUTS — CCIER (21)
Moderator: Pradeep Mehta — Secretary-General, CUTS
Speakers:

  

Thursday, 27 May back to top

10.00 - 13.00

(17) “The future of multilateralism”

Room CR I

Organizers: WTO
Moderator: Herbert Oberhänsli, Nestlé SA     > Paper

  Webcasting:
  Introduction: Herbert Oberhänsli
Speaker: Johan Norberg — author of “In Defence of Global Capitalism”
    (26 minutes)
 
  • Real Media:  
  • Windows Media:
  • High 
    High
    Low 
    Low
      Questions and Answers (22 minutes)
     
  • Real Media:  
  • Windows Media:
     
  • High 
    High

     
    Low 
    Low
     
      Speaker: Brian Hocking — Professor of International Relations, Coventry University, UK
        (18 minutes)
     
  • Real Media:  
  • Windows Media:
  • High 
    High
    Low 
    Low
      Questions and Answers (74 minutes)
     
  • Real Media:  
     
  • High 
     

     

    9.30 - 11.00

    (18) “Trade, Tourism and progressive poverty alleviation”

    Room CR II

    Organizers: World Tourism Organization
    Moderator: Geoffrey Lipman, Special Adviser to SG of World Tourism Organization
    Speakers:

    • Francesco Frangialli —Secretary General, World Tourism Organization

    • Anil Kumarsingh Gayan — Minister of Tourism and Leisure, Mauritius

    • Ralf Corsten — President, Berlin Messe Gmbh

    • H.E. Alejandro Jara — Ambassador of Chile to the WTO

    11.00 – 13.00

    (19) “Freer Trade: What does it mean for developing countries?”     Workshop details

    Room CR II

    Organizers: OECD (28)
    Moderator: Guy de Jonquières — Trade Editor, Financial Times
    Speakers:

    • H.E. Adrian Macey — Ambassador of New Zealand to the OECD     > PowerPoint Presentation

    • Kenneth Heydon — Deputy Director, OECD Trade Directorate     > PowerPoint Presentation     > Paper

    • Howard Chase — European Roundtable of Industrialists

    • H.E. Alejandro Jara — Ambassador of Chile to the WTO

    10.00 - 13.00

    (20) “How to improve the functioning of the WTO in the short and in the longer term?”

    Room W

    Organizers: European Commission, BDI
    Moderator: Erfried Adam — Friedrich-Ebert Stiftung
    Speakers:

    • Dr. Guido Glania — BDI

    • Céline Charveriat — Oxfam International     > Paper

    • Kobsak Chutikul — National Parliament of Thailand

    • Dr. Richard Senti — Professor, Institut für Wirtschaftsforschung ETH Zürich

    • Mr. Fabian Delcros — Representative of the European Commission     > Paper

    10.00 - 13.00

    (21) “Localisation within Globalisation: Better Protecting Geographical Indications to favour Sustainable Development”
    Programme            Opening remarks
    Workshop details

    Room D

    Organizers: ORIGIN (22)

    “GIs contribution to Sustainable Development”

    Intro:

    • E. Barham — Assistant Professor, Unversity of Missouri)     > Paper

    • Zoubida Charrouf — Argan Oil Producers, Morocco

    • Jean-Jacques Bret — Director, Comité Interprofessionnel du Comté (FR)     > Paper

    • Agnes Nyaga — VP Origin for Africa & Kenyan Tea Board     > Paper

    “The case for better GI protection in the DDA framework”

    Intro:

    10.00 - 13.00

    (22) “Agricultural Subsidies: What are we actually talking about?”
    Workshop details

    Room E

    Organizers: IATP (23), ROPPA (24), Coordination SUD, CSA (25), IUF (26)
    Moderator: Alexandra Strickner, IATP Geneva
    Speakers:

    • Daniel Ugarte de la Torre — University of Tenessee, US

    • Jacques Berthelot — Agronomist, France

    • Ndiougou Fall — President, ROPPA, Senegal

    • Benedicte Hermelin — Research and Technological Exchange Group, France

    • R. Dennis Olson — IATP, US

    10.00 - 13.00

    (23) “The IMF's role in supporting the Doha Development Agenda”

    Room A

    Organizers: IMF (27)
    Moderator: Stuart Robinson — anc. Professeur, HEI Genève
    Speakers:

    • H.E. Toufiq Ali — Ambassador of Bangladesh

    • Hans-Peter Lankes — Division Chief, Policy and Development Review Department, IMF

    13.00 – 15.00

    Break

    15.00 - 18.00

    (24) “Challenging the Market Access Agenda, Ineffective S&D and the Flawed Accession Process”

    Room CR I

    Organizers: Focus on the Global South
    Moderator: Rashid Kaukab — South
    Speakers:

    • H.E. Nathan Irumba — Ambassador of Uganda

    • Aileen Kwa — Focus on the Global South

    • Jacques-Chai Chomthongdi — Focus on the Global South

    • Devinder Sharma — Forum for Biotechnology and Food Security

    • Dr. Ajit Singh — Professor, University of Cambridge

    • Jane Kelsey — ARENA, University of Auckland

    15.00 - 18.00

    (25) “The impact of women in small, medium and micro enterprises on increasing trade under the WTO Agreements”
    Workshop details

    Room CR II

    Organizers: CBC (29), GWIT (30)
    Moderator: H.E. Mary Whelan — Ambassador of Ireland
    Speakers:

    • Carlos Braga — World Bank

    • Barbara Mowat — Impact Communications Ltd.

    • Christine Agimba — Chair, OWIT (31), Kenya    > Paper

    • Anh-Nga Tran-Nguyen — UNCTAD Gender Focal Point    > Paper

    15.00 - 18.00

    (26) “The GMO dispute — rules, risks and reality”

    Room W

    Organizers: FOE International (32)
    Speakers:

    • Liana Stupples — Policy and Campaigns Director, FOE Int. and Bite Back Campaign

    • Vandana Shiva — Director, Research Foundation for Science and Technology, India

    • Alice Palmer — Programme Director, FIELD, UK

    • Martin Khor — Director, Third World Network

    • Tewolde Berhan Gebre Egziahber — Director General, Environmental Protection Authority, Ethiopia

    • Lori Wallach — Public Citizen, US

    15.00 - 18.00

    (27) “Trade, Technology and Development”

    Room D

    Organizers: International Policy Network (IPN)
    Moderator: Julian Morris — IPN
    Speakers:

    • Johan Norberg — author of “In Defence of Global Capitalism”

    • Margaret Karembu — University of Nairobi

    • Andrew Shoyer — Partner, Sidly, Austin, Brown & Wood

    15.00 - 18.00

    (28) “Environment and Governance — what role for the WTO?”
    Workshop details

    Room E

    Organizers: European Commission
    Speakers:

    • Rupert Schlegelmilch — DG Trade, European Commission      > Paper

    • Tom Crompton — WWF UK

    • Vice Yu — South Centre

    • Charles Arden-Clarke — UNEP

    15.00 - 18.00

    (29) “How to apply Green Box payments for higher animal welfare standards in a non-trade distortive manner: Some international case studies”

    Room A

    Organizers: WSPA (33), RSPCA (34), Eurogroup for Animal Welfare
    Speakers:

    • David Wilkins — WSPA

    • David Bowles — RSPCA

    • Christina Kaul — Eurogroup

    • Nico Bondt — University of Wageningen, NL

    • Representative of Agra CEAS Consulting, UK

    • Representative of European Commission


    Download this programme
    (Word format, 12 pages; 164KB)

    > Guide to downloading files

      

    Notes:
    1.  International Confederation of Free Trade Unions. back to text
    2.  Trade Union Advisory Committee to the OECD. back to text
    3.  International Textile, Garment and Leather Workers' Federation. back to text
    4.  International Centre for Trade and Sustainable Development. back to text
    5.  Agency for International Trade, Information and Cooperation. back to text
    6.  International Trade Centre. back to text
    7.  Kenya Institute for Public Policy Research and Analysis. back to text
    8.  Humane Society of the US. back to text
    9.  CUTS Centre for International Trade, Economics & Environment. back to text
    10.  Sustainable Trade and Innovation Centre. back to text
    11.  International Institute for Sustainable Development. back to text
    12.  Brazilian National Institute of Metrology, Standardization and Industrial Quality. back to text
    13.  Union of Industrial and Employers' Confederations of Europe. back to text
    14.  Federation of German Industries. back to text
    15.  Third World Network. back to text
    16.  International pour le Développement et la Solidarité. back to text
    17.  World Conservation Union. back to text
    18.  IUCN Commission on Environmental, Economic and Social Policy — Working Group on Environment, Trade and Investment. back to text
    19.  Center for International Environmental Law. back to text
    20.  Royal Institute of International Affairs. back to text
    21.  CUTS Centre for Competition, Investment & Economic Regulation. back to text22.  Organisation for an International Geographical Indications Network. back to text
    23.  Institute for Agricultural and Trade Policy. back to text
    24.  West African Farmers Organization. back to text
    25.  Collectif Strategie Alimentaire. back to text
    26.  International Union of Food workers. back to text
    27.  International Monetary Fund. back to text
    28.  Organization for Economic Co-operation and Development. back to text
    29.  Commonwealth Business Council. back to text
    30.  Geneva Women in International Trade. back to text
    31.  Organization of Women in International Trade. back to text
    32.  Friends of the Earth International. back to text
    33.  World Society for the Protection of Animals. back to text
    34.  Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals. back to text