GENERAL AGREEMENT ON TARIFFS AND TRADE
ACCORD GENERAL SUR LES TARIFS DOUANIERS ET LE COMMERCE
FIFTY-ONE/212 December 1995
ACUERDO GENERAL SOBRE ARANCELES ADUANEROS Y COMERCIO Limited Distribution
(95-4145)
CONTRACTING PARTIES PARTIES CONTRACTANTES PARTES CONTRATANTES
Fifty-First Session Cinquante et unième session Quincuagésima primera sesión
12 December 1995 12 décembre 1995 12 de diciembre de 1995
LIST OF REPRESENTATIVES
LISTE DES REPRESENTANTS
LISTA DE REPRESENTANTES
Chairman:
Président: H.E. Mr. Mounir Zahran (Egypt)
Presidente:
Vice-Chairmen: H.E. Mr. Richard A. Pierce (Jamaica)
Vice-Présidents: H.E. Mr. Terje Johannessen (Norway)
Vice-Presidentes: Mr. Peter Pale_ka (Czech Republic)
Chairman of Council:
Président du Conseil: H.E. Mr. Wade Armstrong (New Zealand)
Chairman of the Committee
on Trade and Development:
Président du Comité du H.E. Mr. Siraj Haron (Malaysia)
commerce et du développement:
Presidente del Comité de
Comercio y Desarrollo:
_______________
Secretary of Meeting: Mr. P. Barthel-Rosa, C.W.R., Tel. 739.51.91
Summary Records Officer: Mr. S. Modoran, C.W.R., Tel. 739. 51.16
Conference Officer: Ms. M. Albanell, C.W.R., Tel. 739.52.41
ANGOLA
Representative Mr. Constantino Mario de Azeuedo
Second Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
ANTIGUA AND BARBUDA
(list not received)
ARGENTINA
Representante Sr. Ernesto P. de la Guardia
Secretario,
Misión Permanente ante la Oficina
de las Naciones Unidas en Ginebra
AUSTRALIA
Representatives H.E. Mr. Donald Kenyon
Ambassador,
Permanent Representative to the WTO at Geneva
Ms. Lorraine Fietz
First Secretary,
Permanent Mission to the WTO at Geneva
BAHRAIN
(list not received)
BANGLADESH
(list not received)
BARBADOS
(list not received)
BELIZE
(liste non reçue)
BENIN
(liste non reçue)
BOLIVIA
Representantes Sr. Jorge Lema Patiño
Embajador,
Representante Permanente ante la Oficina
de las Naciones Unidas en Ginebra
Srta. Dalcy Cabrera Ríos
Consejera Económica,
Misión Permanente ante la Oficina
de las Naciones Unidas en Ginebra
BOTSWANA
Representatives Mr. Ntetleng Dambe
Director of Commerce and Consumer Affairs,
Ministry of Commerce and Industry
Mr. Thuso Ramodimoosi
Third Secretary,
Mission in Brussels
BRAZIL
Representatives H.E. Mr. Celso Lafar
Ambassador,
Permanent Representative to the United
Nations Office at Geneva,
Head of Delegation
Mr. Carlos Antonio da Rocha Paranhos
Minister-Counsellor,
Deputy Permanent Representative to the WTO
at Geneva
Mr. Fernando de mello Barreto Filho
Counsellor,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Arthur Henrique Villanova Nogueira
First Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Flavio Marega
Second Secretary,
Permanent Mission to the United Nations
Office at Geneva
BRAZIL (cont'd)
Representatives (cont'd) Mr. Victor Luiz do Prado
Second Secretary,
Permanent Mission to the United Nations
Office at Geneva
Mr. Marcelo Baumbach
Third Secretary,
Permanent Mission to the United Nations
Office at Geneva
Mrs. Vera Thorstensen
Special Adviser,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
BRUNEI-DARUSSALEM
Representatives Mr. Mohd. Hamid Mohd. Jaafar
Chargé d'affaires,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Abd. Surian Ali
Second Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
BURKINA FASO
(liste non reçue)
BURUNDI
(liste non reçue)
CAMEROUN
Représentants S.E. M. François-Xavier Ngoubeyou
Ambassadeur,
Représentant permanent auprès de l'Office
des Nations Unies à Genève,
Chef de la délégation
Mme Victorine Mbette Mbongue
Deuxième conseiller,
Mission permanente auprès de l'Office
des Nations Unies à Genève
CANADA
Representatives H.E. Mr. John Weekes
Ambassador,
Permanent Representative to the WTO
at Geneva
Ms. Elaine Feldman
Minister,
Deputy Permanent Representative to
the United Nations Office at Geneva
Mr. Jean Saint-Jacques
Counsellor,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. John McNab
Counsellor,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Andrew Griffith
Counsellor,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Stuart Carre
First Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Randle Wilson
First Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Ms. Heather Forton
First Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Gilles Gauthier
First Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
REPUBLIQUE CENTRAFRICAINE
(liste non reçue)
CHILE
Representantes Sr. Sebastián Sáez
Ministro Consejero,
Representante Permanente Alterno ante la OMC
en Ginebra,
Jefe de la Delegación
Sr. Alejandro Rogers
Consejero,
Misión Permanente ante la OMC en Ginebra
Sr. Javier Becker
Primer Secretario,
Misión Permanente ante la OMC en Ginebra
Srta. Jeannette Venegas
Primera Consejera,
Misión Permanente ante la OMC en Ginebra
Sr. Alvaro Espinoza
Primer Secretario,
Misión Permanente ante la OMC en Ginebra
Sra. Ana Novik
Jefe de la Unidad de Servicios e Inversiones,
Dirección General Económica,
Ministerio de Relaciones Exteriores
COLOMBIA
Representantes S.E. Sr. Néstor Osorio
Embajador,
Representante Permanente ante la OMC
en Ginebra
Srta. Claudia Orozco
Ministra Consejera,
Misión Permanente ante la OMC
en Ginebra
Sr. Diego Prieto
Consejero,
Misión Permanente ante la OMC
en Ginebra
COMMUNAUTES EUROPEENNES
COMMISSION
Représentants S.E. M. Jean-Pierre Leng
Ambassadeur,
Représentant permanent auprès du GATT/OMC
M. Bernhardt Jansen
Conseiller,
Délégation permanente à Genève
Mme Claudine Galice
Délégation permanente à Genève
M. Peter Williams
Conseiller spécial,
Délégation permanente à Genève
ETATS MEMBRES
ESPAGNE Sr. José Luis Pérez Sánchez,
Consejero (Asuntos Comerciales),
Representante Permanente Adjunto
ante la Oficina de las Naciones Unidas
en Ginebra
Sr. Primitivo Gómez Torán
Consejero (Asuntos Agricolas),
Misión Permanente ante la Oficina
de las Naciones Unidas en Ginebra
Sr. Fernando Jiménez-Alcaraz
Agregado,
Misión Permanente ante la Oficina
de las Naciones Unidas en Ginebra
ITALIE M. Tullio Di Pietro
Attaché (Affaires commerciales),
Mission permanente auprès de l'Office des
Nations Unies à Genève
IRLANDE Mr. Pat Fanning
Counsellor,
Deputy Permanent Representative to the WTO
at Geneva
Ms. Brid Cannon
First Secretary,
Permanent Mission to the United Nations Office
at Geneva
COMMUNAUTES EUROPEENNES (suite)
ETATS MEMBRES (suite)
IRLANDE (suite) Ms. Anne Forde
Third Secretary,
Permanent Mission to the United Nations Office
at Geneva
PAYS-BAS Mme A.M. Plate
Représentant permanent adjoint auprès de l'OMC,
Mission permanente auprès de l'Office
des Nations Unies à Genève
LUXEMBOURG M. Paul Duhr
Représentant permanent adjoint auprès
de l'Office des Nations Unies à Genève
ROYAUME-UNI DE H.E. Mr. Nigel Williams
GRANDE-BRETAGNE Ambassador,
ET D'IRLANDE Permanent Representative to the United
DU NORD Nations Office at Geneva
Miss Anne Stoddart
Deputy Permanent Representative,
Economic Affairs,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Glyn Williams
First Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Peter Young
Second Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
AUTRICHE Mr. Gerhard Waas
Director-General,
Federal Ministry for Economic Affairs
Head of Delegation
H.E. Prof. Winfried Lang
Ambassador,
Permanent Representative to the WTO
at Geneva
Mr. Johannes Potocnik
Minister,
Deputy Permanent Representative to the
WTO at Geneva
COMMUNAUTES EUROPEENNES (suite)
ETATS MEMBRES (suite)
AUTRICHE (suite) Mr. N. Faustenhammer
Minister,
Permanent Delegation to the WTO at
Geneva
Mr. Friedrich Mühlbauer
Counsellor,
Permanent Delegation to the WTO at
Geneva
Mr. Ewald Glantschnig
First Secretary,
Permanent Delegation to the WTO at
Geneva
Ms. Suzanne Pichl
First Secretary,
Permanent Delegation to the WTO at
Geneva
ALLEMAGNE M. Peter Witt
Ministre,
Représentant adjoint auprès de l'Office
des Nations Unies à Genève
M. Peter-Jürgen Witt
Chef de Division,
Ministère fédéral de l'agriculture
M. Hans-Dieter Spohn
Conseiller,
Mission permanente auprès de l'Office
des Nations Unies à Genève
FINLANDE H.E. Mr. Björn Ekblom
Ambassador,
Permanent Representative to the WTO
at Geneva
Mr. Kim Luotonen
Counsellor,
Director,
Section for International Economic Organizations,
Ministry for Foreign Affairs
COMMUNAUTES EUROPEENNES (suite)
ETATS MEMBRES (suite)
FINLANDE (suite) Mr. Vesa Himanen
Minister Counsellor,
Deputy Permanent Representative to
the WTO at Geneva
Ms. Marja-Liisa Virtanen
First Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Ms. Hannele Tikkanen
Second Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
PORTUGAL S.E. M. Gonçalo de Santa Clara Gomes
Ambassadeur,
Représentant permanent auprès de l'Office
des Nations Unies à Genève
M. António Pinto de Lemos
Conseiller,
Mission permanente auprès de l'Office
des Nations Unies à Genève
FRANCE M. Jean-François Boittin
Sous-directeur des affaires multilatérales,
Direction des relations économiques extérieures
Chef de la délégation
M. Jean-Marie Metzger
Délégué permanent auprès de l'OMC à Genève
M. François de Ricolfis
Direction des relations économiques extérieures
M. Jean-Marie Demange
Direction des relations économiques extérieures
Mme Elisabeth Laurin
Ministère des affaires étrangères
Mme Florence Dobelle
Délégation permanente auprès de l'OMC à Genève
M. Jacques Teyssier D'Orfeuil
Délégation permanente auprès de l'OMC à Genève
COMMUNAUTES EUROPEENNES (suite)
ETATS MEMBRES (suite)
FRANCE (suite) M. Patrick Vincent
Délégation permanente auprès de l'OMC à Genève
M. Jean-Jacques Dehaudt
Délégation permanente auprès de l'OMC à Genève
Mme Marie-Odile Theoleyre
Délégation permanente auprès de l'OMC à Genève
Mme Anne Colson
Direction des relations économiques extérieures
SUEDE Mrs. Linda Steneberg
Minister,
Deputy Permanent Representative to the WTO
at Geneva
BELGIQUE S.E. M. Lode Willems
Ambassadeur,
Représentant permanent auprès de l'Office
des Nations Unies à Genève
M. Alain Bourlet
Directeur général des accords économiques,
Ministère des affaires économiques
M. John Cornet d'Elzius
Premier secrétaire,
Mission permanente auprès de l'Office
des Nations Unies à Genève
M. Filles Heyvaert
Premier secrétaire,
Mission permanente auprès de l'Office
des Nations Unies à Genève
DANEMARK Mme Kirsten Holm Svendsen
Conseiller,
Mission permanente auprès de l'Office
des Nations Unies à Genève
GRECE S.E. M. Georges P. Helmis
Ambassadeur,
Représentant permanent auprès de l'Office
des Nations Unies à Genève
COMMUNAUTES EUROPEENNES (suite)
ETATS MEMBRES (suite)
GRECE (suite) Mme Marina Hondropoulou
Premier secrétaire,
Mission permanente auprès de l'Office
des Nations Unies à Genève
Mme Irini Lykou
Premier secrétaire,
Mission permanente auprès de l'Office des
Nations Unies à Genève
CONSEIL DE MINISTRES
Secrétariat général S.E. M. K.D. Jagstaidt
Ambassadeur,
Chef du Bureau de liaison à Genève
M. J. Brodin
Chef adjoint du Bureau de liaison à Genève
M. T. Heaton
Chef de Division à la Direction des relations
extérieures,
Secrétariat général à Bruxelles
CONGO
(liste non reçue)
COSTA RICA
Representantes H.E. Mr. Ronald Saborío Soto
Embajador,
Representante Permanente ante la OMC
en Ginebra
Sra. Marcela Méndez
Ministra-Consejera
Misión Permanente ante la Oficina
de las Naciones Unidas en Ginebra
CÔTE D'IVOIRE
Représentants S.E. M. Koffi Kouame
Ambassadeur,
Représentant permanent auprès de l'Office
des Nations Unies à Genève,
Chef de délégation
CÔTE D'IVOIRE (suite)
Représentants (suite) Mme Marie Gosset
Conseiller,
Mission permanente auprès de l'Office
des Nations Unies à Genève
CUBA
Representantes S.E. Sr. Eumelio Caballero Rodríguez
Embajador,
Representante Permanente ante la Oficina
de las Naciones Unidas en Ginebra
S.E. Sr. Ruben Muñiz Griñán
Director (Organismos Internacionales),
Ministerio del Comercio Exterior
Sr. Antonio Ernesto Marziota Delgado
Consejero Comercial,
Misión Permanente ante la Oficina
de las Naciones Unidas en Ginebra
Sra. Ileana E. Calderín González
Primera Secretaria,
Misión Permanente ante la Oficina
de las Naciones Unidas en Ginebra
Sr. Pedro A. Regalado Pimentel
Primer Secretario,
Misión Permanente ante la Oficina
de las Naciones Unidas en Ginebra
CYPRUS
Representatives H.E. Mr. Nicolas D. Macris
Ambassador,
Permanent Representative to the United
Nations Office at Geneva
Mrs. Loria Markides
Deputy Permanent Representative to the
United Nations Office at Geneva
CZECH REPUBLIC
Representatives Mr. Pavel Dvo_ák
Director General,
Ministry of Industry and Trade,
Head of Delegation
CZECH REPUBLIC (cont'd)
Representatives (cont'd) Mr. Peter Pale_ka
Minister Counsellor,
Permanent Representative to WTO/GATT,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva,
Alternate Head of Delegation
Mr. Pavol Šepelák
Counsellor,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Milan Hovorka
First Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
DJIBOUTI
(liste non reçue)
DOMINICA
(list not received)
REPÚBLICA DOMINICANA
Representantes Sra. Angelina Bonetti Herrera
Ministra Consejera,
Encargado de negocios, a.i.,
Misión Permanente ante la Oficina
de las Naciones Unidas en Ginebra
Sra. Claudia Hernández
Consejera,
Misión Permanente ante la Oficina
de las Naciones Unidas en Ginebra
EGYPT
Repesentatives Mr. Maamoun Abdel-Fattah
Minister Plenipotentiary,
Commercial Affairs,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Ms. Magda Shahin
Minister Plenipotentairy,
Permanent Mission to the United Nations
Office at Geneva
EGYPT (cont'd)
Representatives (cont'd) Mr. Alaa Yussef
Third Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
EL SALVADOR
Representante Sra. Carmen Tobar Sandoval
Ministra Consejera,
Representante Permanente a.i. ante el GATT y
la OMC,
Misión Permanente ante la Oficina de las
Naciones Unidas en Ginebra
FIJI
(list not received)
GABON
(liste non reçue)
GAMBIA
(list not received)
GHANA
Representative Mr. B. Achiayao
Commercial Counsellor,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
GRENADA
(list not received)
GUATEMALA
Representante Sr. Ricardo Putzeys
Consejero,
Misión Permanente ante la Oficina de las
Naciones Unidas en Ginebra
GUINEA
(liste non reçue)
GUINEE-BISSAU
(liste non reçue)
GUYANA
(list not received)
HAITI
(liste non reçue)
HONDURAS
(no se ha recibido la lista)
HONG KONG
Representatives Mr. Stuart Harbinson
Permanent Representative to the GATT/WTO,
Economic and Trade Office in Geneva
Mr. Timothy H.M. Tong
Deputy Representative,
Economic and Trade Office in Geneva
Miss Annie H.Y. Tang
Deputy Representative,
Economic and Trade Office in Geneva
Mr. Danny K.C. Lau
Assistant Representative,
Economic and Trade Office in Geneva
Mr. Bryan P.K. Chan
Assistant Representative,
Economic and Trade Office in Geneva
Ms. Jennifer Mak
Assistant Director-General,
Trade Department
Mr. P.C. Shum
Trade Officer,
Trade Department
HUNGARY
Representatives Mr. András Lakatos
Counsellor,
Permanent Mission to the WTO at Geneva
Ms. Anikó Ivánka
First Secretary,
Permanent Mission to the WTO at Geneva
HUNGARY (cont'd)
Representatives (cont'd) Mr. Péter Montvai
Second Secretary,
Permanent Mission to the WTO at Geneva
ICELAND
Representatives H.E. Mr. Gunnar Snorri Gunnarsson
Ambassador,
Permanent Representative to the United
Nations Office at Geneva,
Mr. Gudmundur B. Helgason
First Secretary,
Deputy Permanent Representative to the WTO
at Geneva
INDIA
Representatives H.E. Mr. S. Narayanan
Ambassador,
Permanent Representative to the WTO
at Geneva
Mr. P.B. Rajappan
Attaché,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
INDONESIA
Representatives Mr. Maddolangeng Mansjur
Minister Counsellor,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Budi Bowoleksono
Second Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
ISRAEL
Representatives H.E. Mr. Yosef Lamdan
Ambassador,
Permanent Representative to the United Nations
Office at Geneva
ISRAEL (cont'd)
Representative (cont'd) Mr. Raphael Walden
Minister-Counsellor,
Deputy Permanent Representative,
Permanent Representative to the WTO
at Geneva
Mr. Zeev Galmor
Minsiter-Counsellor,
Permanent Mission to the United Nations
Office at Geneva
Mr. Ephraim Haran
Adviser
JAMAICA
Representatives H.E. Mr. Richard A. Pierce
Ambassador,
Permanent Representative to the United
Nations Office at Geneva
Miss Marcia Thomas
Minister-Counsellor,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
JAPAN
Representative H.E. Mr. Minoru Endo
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary,
Permanent Representative to the United
Nations Office at Geneva
Alternate Representatives Mr. Jun Yokoto
Minister,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Hidetaka Saeki
Counsellor,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Tadahiro Abe
Counsellor,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
JAPAN (cont'd)
Alternate Representatives (cont'd) Mr. Masato Ito
Counsellor,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Kazuo Sunaga
First Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Hidenobu Ochi
First Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Takashi Kihara
First Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Seiichi Nagatsuka
First Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Hitoshi Watanabe
First Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Hiroshi Takahashi
First Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Eiryu Sanatani
First Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Tokuji Goto
First Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Hitoshi Tsuruta
First Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
KENYA
Representative Mr. Morgan Karinge Githinji
First Secretary,
Permanent Mission to the United Nations
Office at Geneva
KOREA, REPUBLIC OF
Representatives H.E. Mr. Seung Ho
Ambassador,
Permanent Representative to the WTO
at Geneva
H.E. Mr. Chang Il Park
Ambassador,
Deputy Permanent Representative to the WTO
at Geneva
Mr. Suk Bum Park
First Secretary,
Permanent Mission to the United Nations
Office at Geneva
KUWAIT
(list not received)
LESOTHO
(list not received)
LIECHTENSTEIN
Representative Ms. Doris Frick
Diplomatic Collaborator,
Office for Foreign Affairs
MACAU
Representatives Mr. Aires Correia
Deputy Representative to the WTO,
Head of Delegation in Brussels
Mrs. Wanda Rosa
Deputy Representative to the WTO at Geneva
Mr. Lam Hou Yun
Assistant Head,
Department of Economic Services
MADAGASCAR
(liste non reçue)
MALAWI
(list not received)
MALAYSIA
Representatives Mr. Suboh Mohd. Yassin
Minister Counsellor (Economic Affairs),
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. J. Jayasiri
First Secretary (Economic Affairs),
Permanent Mission to the United Nations
Office at Geneva
MALDIVES
(list not received)
MALI
(liste non reçue)
MALTA
Representatives H.E. Mr. Michael Bartolo
Ambassador,
Permanent Representative to the United
Nations Office at Geneva
Head of Delegation
Mr. Tony Bonnici
Third Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
MAROC, ROYAUME DU
(liste non reçue)
MAURITANIE
(liste non reçue)
MAURITIUS
(liste non reçue)
MÉXICO
Representantes S.E. Sr. Alejandro de la Peña
Embajador,
Representante Permanente ante el GATT y
la OMC en Ginebra
Sr. Ricardo Barba
Ministro,
Representante Adjunto ante el GATT y la OMC
en Ginebra
Sr. Sergio Soto
Consejero Principal,
Misión Permanente ante la OMC en Ginebra
Srta. Maria Cristina Hernández Zermeño
Consejera,
Misión Permanente ante la OMC en Ginebra
Srta. Graciela Narcia
Consejera,
Misión Permanente ante la OMC en Ginebra
Sr. Edilberto Jiménez
Consejero,
Misión Permanente ante la OMC en Ginebra
MOZAMBIQUE
(list not received)
MYANMAR, UNION OF
Representatives H.E. U Aye
Ambassador,
Permanent Representative to the United
Nations Office at Geneva
U Tun Ohn
Second Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
NAMIBIA
(list not received)
NEW ZEALAND
Representative H.E. Mr. Wade Armstrong
Ambassador,
Permanent Representative to the United
Nations Office at Geneva
Alternates Mr. Martin Harvey
Counsellor,
Deputy Permanent Representative to the
United Nations Office at Geneva
Ms. Michelle Slade
First Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Mark Trainor
First Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
NICARAGUA
Representantes S.E. Sr. Lester Mejía Solís
Embajador,
Representante Permanente ante la Oficina
de las Naciones Unidas en Ginebra
Sr. Alvaro J. Porta Balladares
Consejero,
Misión Permanente ante la Oficina
de las Naciones Unidas en Ginebra
NIGER
(liste non reçue)
NIGERIA
Representatives H.E. Mr. E.O.O. Ogbe
Permanent Delegate to the WTO,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva,
Leader of the Delegation
Mr. O. Fasehun
Minister,
Chargé d'affaires a.i.,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
NIGERIA (cont'd)
Representatives (cont'd) Mr. Chiedu Osakwe
Counsellor (Economic),
Permanent Mission to the United
Mr. A.K. Mohammed
First Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Miss Eleyeba Bricks
Attaché,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
NORWAY
Representatives H.E. Mr. Terje Johannessen
Ambassador,
Permanent Representative to the GATT/WTO
at Geneva
Mr. Andreas Gaarder
First Secretary,
Permanent Mission to the United Nations
Office at Geneva
PAKISTAN
Representatives H.E. Mr. Munir Akram
Ambassador,
Permanent Representative to the United Nations
Office at Geneva
Mr. Munir Ahmad
Minister (Economic),
Permanent Mission to the United Nations
Office at Geneva
Mr. M. Mumtaz Malik
Economic Counsellor,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Rashid Siddique Kaukab
First Secretary (Economic),
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
PAPUA NEW GUINEA
(list not received)
PARAGUAY
Representante S.E. Sr. Eladio Loizaga
Embajador,
Representante Permanente ante la Oficina
de las Naciones Unidas en Ginebra
Sr. Gustavo E. López Bello
Primer Secretario,
Misión Permanente ante la Oficina de las
Naciones Unidas en Ginebra
PERÚ
(no se ha recibido la lista)
PHILIPPINES
Representatives H.E. Ms. Lilia R. Bautista
Ambassador,
Permanent Representative to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Jaime J. Yambao
Minister Counsellor,
Deputy Permanent Representative to the
United Nations Office at Geneva
Mr. José Antonio Buencamino
Special Trade Representative
Mrs. Lourdes A. Berrig
Trade Policy Adviser,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
POLAND
Representatives Mr. Janusz Kaczurba
Minister Counsellor,
Permanent Representative to the GATT,
Head of Delegation
Mr. Marek Wejtko
Deputy Director,
Department of Multilateral Relations,
Ministry of Foreign Economic Relations
POLAND (cont'd)
Representatives (cont'd) Mr. Jan Jakub Michalek
Counsellor,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Janusz Piotrowski
Counsellor,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. M. Rudowski
Chief Specialist,
Department of Multilateral Economic
Relations,
Ministry of Foreign Economic Relations
QATAR
Representatives H.E. Sheikh Fahad Awaida Al-Thani
Ambassador,
Permanent Representative to the United
Nations Office at Geneva,
Head of Delegation
Mr. Fadil M. El-Tahir
Permanent Mission to the United Nations
Office at Geneva
ROUMANIE
Représentants S.E. M. Romulus Neagu
Ambassadeur,
Représentant permanent auprès de l'Office
des Nations Unies à Genève
M. Adrian Constantinescu
Ministre conseiller,
Représentant permanent adjoint auprès de l'OMC
à Genève
M. Vasile Radu
Conseiller,
Mission permanente auprès de l'Office
des Nations Unies à Genève
RWANDA
(liste non reçue)
SAINT KITTS AND NEVIS
(list not received)
SAINT LUCIA
(list not received)
SAINT VINCENT
AND THE GRENADINES
(list not received)
SENEGAL
Représentants S.E. M. Ibra Déguène KA
Ambassadeur,
Représentant permanent auprès de l'Office
des Nations Unies à Genève
M. Ibou Ndiaye
Ministre conseiller,
Mission permanente auprès de l'Office
des Nations Unies à Genève
SIERRA LEONE
(list not received)
SINGAPORE
Representatives H.E. Mr. K. Kesavapany
Ambassador,
Permanent Representative to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Rossman Ithnain
First Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
SLOVAK REPUBLIC
Representative Mr. Peter Br_o
Counsellor,
Permanent Representative to the WTO
at Geneva
SLOVENIA
Representative Mr. Dimitrij Gr_ar
Counsellor,
Permanent Mission to the United Nations
Office at Geneva
SOLOMON ISLANDS
(list not received)
SOUTH AFRICA
Representatives H.E. Mr. Jackie Selebi
Ambassador,
Permanent Representative to the United
Nations Office at Geneva,
Leader of Delegation
Mr. A.J.W. Roodt
Minister (Economic),
Alternate Permanent Representative to the GATT,
Alternate Leader of Delegation
Mr. J.H. Human
Counsellor (Economic),
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. A.F. Oberholzer
Third Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
SRI LANKA
(list not received)
SUISSE
Représentants H.E. M. Pierre-Louis Girard
Ambassadeur,
Délégué aux accords commerciaux,
Office fédéral des affaires économiques
extérieures
S.E. M. William Rossier
Ambassadeur,
Représentant permanent de la
délégation près l'OMC et l'AELE
SUISSE (suite)
Représentants (suite) M. Wilhelm Meier
Ministre,
Représentant permanent adjoint de la
délégation près l'OMC et l'AELE
M. Jean-Daniel Rey
Premier secrétaire,
Mission permanente près l'OMC et l'AELE
SURINAME
(list not received)
SWAZILAND
(list not received)
TANZANIA
Representatives H.E. Mr. A.S. Mchumo
Ambassador,
Permanent Representative to the United Nations
Office at Geneva
Mr. C.M. Kalanje
Second Secretary,
Permanent Mission to the United Nations
Office at Geneva
TCHAD
(liste non reçue)
THAILAND
Representatives Mr. Thanes Sucharikul
Minister Counsellor,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Kajit Sukhum
Counsellor,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
THAILAND (cont'd)
Representatives (cont'd) Mr. Chutintorn Gongsakdi
First Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Piroon Laismit
First Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Boonyarit Kalayanamit
First Secretary (Commercial),
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
TOGO
(liste non reçue)
TRINIDAD AND TOBAGO
Representatives H.E. Mr. Trevor C. Spencer
Ambassador,
Permanent Representative to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Lawrence Placide
First Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
TUNISIE
Représentant M. Jalel Snoussi
Secrétaire des Affaires étrangères,
Mission permanente auprès de l'Office
des Nations Unies à Genève
TURQUIE
Représentants S.E. M. Tugay Uluçevik
Ambassadeur,
Représentant permanent auprès de l'Office
des Nations Unies à Genève
M. Aydin Durusoy
Ministre conseiller,
Représentant permanent adjoint auprès
de l'Office des Nations Unies à Genève
TURQUIE (suite)
Représentants (suite) Mlle Omür Demir
Conseiller adjoint des affaires
économiques et commerciales,
Mission permanente auprès de l'Office
des Nations Unies à Genève
M. Bayram Kacar
Conseiller adjoint des affaires
économiques et commerciales,
Mission permanente auprès de l'Office
des Nations Unies à Genève
UGANDA
(list not received)
UNITED ARAB EMIRATES
(list not received)
UNITED STATES OF AMERICA
Representatives H.E. Mr. Booth Gardner
Ambassador,
Deputy Trade Representative,
Permanent Representative to the WTO
at Geneva
Mr. William Craft
Director for Multilateral Trade,
Department of State
URUGUAY
Representantes S.E. Sr. Miguel J. Berthet
Embajador,
Representante Permanente ante la OMC
en Ginebra
Sr. Gustavo Vanerio
Consejero,
Misión Permanente ante la OMC
en Ginebra
VENEZUELA
Representantes Sr. Gerardo Thielen
Primer Secretario,
Misión Permanente ante la Oficina
de las Naciones Unidas en Ginebra
VENEZUELA (Cont.)
Representantes (Cont.) Sra. María Alejandra Aristeguieta de Álvarez
Segunda Secretaria,
Misión Permanente ante la Oficina
de las Naciones Unidas en Ginebra
ZAIRE
(liste non reçue)
ZAMBIA
(list not received)
ZIMBABWE
Representative Mr. Calson Mbegabolawe
First Secretary (Commercial),
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
OBSERVERS FROM OTHER GOVERNMENTS/
OBSERVATEURS D'AUTRES GOUVERNEMENTS/
OBSERVADORES DE OTROS GOBIERNOS
BELARUS
Representative Mr. Syargei Mikhnevich
First Secretary,
Permanent Mission to the United Nations
Office at Geneva
CHINA
Representatives Mr. TANG Yufeng
Minister Counsellor,
Deputy Permanent Representative to the United
Nations Office at Geneva
Mr. NING He
Counsellor,
Permanent Mission to the United Nations
Office at Geneva
Mr. WANG Yi
First Secretary,
Permanent Mission to the United Nations
Office at Geneva
Mr. BING Gao
Attaché,
Permanent Mission to the United Nations
Office at Geneva
ECUADOR
Representantes S.E. Sr. Alfredo Pinoargote
Embajador,
Representante Permanente ante la Oficina
de las Naciones Unidas en Ginebra
Sr. Germán Ortega
Primer Secretario,
Misión Permanente ante la Oficina
de las Naciones Unidas en Ginebra
IRAN, ISLAMIC REP. OF
Representatives H.E. Mr. Bozorgmehr Ziaran
Ambassador,
Permanent Representative to the United
Nations Office at Geneva
IRAN, ISLAMIC REP. OF (cont'd)
Representatives (cont'd) Mr. Behzad Alipour Tehrani
Counsellor,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
JORDAN
Representatives H.E. Mr. Abdullah Madadha
Ambassador,
Permanent Representative to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Ibrahim Awawdeh
First Secretary,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
NEPAL
Representative Mr. Banmali Prasad Lacoul
Minister-Counsellor,
Charge d'affaires a.i.,
Permanent Mission to the United Nations
Office at Geneva
PANAMÁ
Representante Srta. Yavel Francis Lanuza
Consejera,
Representante Permanente ante la OMC
en Ginebra
RUSSIAN FEDERATION
Representative Mr. Igor Koupalov
Second Secretary,
Permanent Mission to the United Nations
Office at Geneva
SAUDI ARABIA
Representatives Mr. Waleed Abdel Kader Taher
Adviser to the Minister of Commerce
Mr. Hassan Abdullah Al-Shahare
Chargé d'affaires (GATT),
Ministry of Commerce
Mr. Essam Al-Mobarak
Commercial Attaché
SAUDI ARABIA (cont'd)
Representatives (cont'd) Mr. Mohammed Ibraheem Al-Hezan
Chargé d'affaires (GATT),
Ministry of Finance
Mr. Musaid Mohammed Al-Eshaiwi
GATT Affairs Attaché,
Permanent Mission to the United
Nations Office at Geneva
Mr. Fahd Al-Koseiri
Chargé d'affaires (GATT),
Customs Administration
CHINESE TAIPEI
Representative Mr. Steve Ruey-Long Chen
Representative of the Separate Customs
Territory of Taiwan, Penghu, Kinmen and Matsu
to the WTO at Geneva
OBSERVERS FROM INTERGOVERNMENTAL ORGANIZATIONS
OBSERVATEURS DES ORGANISATIONS INTERGOUVERNEMENTALES
OBSERVADORES DE LAS ORGANIZACIONES INTERGUBERNAMENTALES
AFRICAN, CARIBBEAN AND PACIFIC GROUP OF STATES
Representative Mr. Peter Gakunu
Head of Division
EUROPEAN FREE TRADE ASSOCIATION
Representatives Mr. Ossi Tuusvuori
Trade Policy Affairs
Mr. Remy Duiven
Trade Policy Affairs
FOOD AND AGRICULTURE ORGANIZATION
Representative Mr. A. Purcell
Senior Liaison Officer,
Office in Geneva
INTERNATIONAL MONETARY FUND
Representative Mr. Alan A. Tait
Special Trade Representative and Director,
Office in Geneva
INTERNATIONAL TRADE CENTRE/UNCTAD/GATT
Representative Ms. E. Bisson
Associate Executive and Associate
External Relations and Executive Officer,
Office of the Executive Director
ORGANIZATION FOR ECONOMIC COOPERATION AND DEVELOPMENT
Representative Mr. Georges Bernier
Head,
External Relations Division
UNITED NATIONS CONFERENCE ON TRADE AND DEVELOPMENT
Representatives Mr. M. Gibbs
Chief (Systemic Issues),
International Trade Section,
International Trade Division
UNITED NATIONS CONFERENCE ON TRADE AND DEVELOPMENT (cont'd)
Representatives (cont'd) Ms. M. Mashayekhi
Legal Officer,
International Trade Division
Mr. V. Ognivtsev
Economic Affairs Officer,
International Trade Division
Mr. X.P. Tang
Economic Affairs Officer,
International Trade Division
Ms. Eila Jounda
Economic Affairs Officer,
International Trade Division
UNITED NATIONS INDUSTRIAL DEVELOPMENT ORGANIZATION
Representative Mr. A. Akpa
Officer-in-Charge,
Office in Geneva
WORLD BANK
Representative Mr. John Croome
Representative at Geneva
WORLD INTELLECTUAL PROPERTY ORGANIZATION
Representative Mr. Khamis Suedi
Director,
Development of Human Resources, Planning
and Inter-Agency Affairs Division