160pxls.gif
Information about the organization

Current WTO chairpersons

Officially, each council, committee or working party elects its own chairperson. However, to ensure a good distribution of appointments over all these bodies, informal consultations are held to produce consensus on slates of chairpersons in three groups: those directly involving the General Council (including, the bodies reporting to the Trade Negotiations Committee); those reporting to the Goods Council; and those reporting to the Services Council.

160pxls.gif
 


When the consultations are complete, the consensus slate is “noted” in the General Council, Goods Council or Services Council, and then each subsidiary council, committee or working party formally confirms the selection by electing its own chairperson by consensus. A number of Goods Council committees also elect their vice-chairpersons.

Almost all the chairs have one-year terms. The exceptions are: the Trade Negotiations Committee, chaired ex-officio by the WTO Director-General; and the chairs of negotiating groups under the Trade Negotiations Committee, which have terms that are set differently, so far from one Ministerial Conference to the next.

  

Chairpersons of the General Council and bodies reporting to it  back to top

General Council H.E. Mr. Jonathan FRIED (Canada)
Dispute Settlement Body Amb. Fernando DE MATEO (Mexico)
Trade Policy Review Body H.E. Mr. Joakim REITER (Sweden)
Council for Trade in Goods Amb. Dacio CASTILLO (Honduras)
Council for Trade in Services H.E. Dr. Abdolazeez AL-OTAIBI (Kingdom of Saudi Arabia)
Council for TRIPS Amb. Alfredo Suescum (Panama)
Committee on Trade and Environment H.E. Mr. Esteban B. CONEJOS, Jr. (Philippines)
Committee on Trade and Development H.E. Mr Pierre Claver NDAYIRAGIJE (Burundi)
Committee on Balance-of Payments Restrictions H.E. Mr. Md. Abdul HANNAN (Bangladesh)
Committee on Regional Trade Agreements Amb. Francisco LIMA MENA (El Salvador)
Committee on Budget, Finance and Administration Mr. Michael STONE (Hong Kong, China)
Working Group on Trade and Transfer of Technology Mr. Carlos ROSSI COVARRUBIAS (Peru)
Working Group on Trade, Debt and Finance H.E. Mr. Faizel ISMAIL (South Africa)
Trade Negotiations Committee WTO Director-General Roberto AZEVÊDO (ex officio)

  

Chairpersons of bodies established under the Trade Negotiations Committee  back to top

Negotiating Group on Market Access Amb. Remigi WINZAP (Switzerland)
Negotiating Group on Rules Amb. Wayne McCOOK (Jamaica)
Preparatory Committee on Trade Facilitation H.E. Mr. Esteban B. CONEJOS, Jr. (Philippines)
Special Session of the Council for Trade in Services H.E. Mr Gabriel DUQUE (Colombia)
Special Session of the Council for TRIPS Amb. Dacio CASTILLO (Honduras)
Special Session of the Dispute Settlement Body Amb. Ronald SABORÍO SOTO (Costa Rica)
Special Session of the Committee on Agriculture Amb. John ADANK (New Zealand)
Sub-Committee on Cotton Amb. John ADANK (New Zealand)
Special Session of the Committee on Trade and Environment H.E. Miss Wiboonlasana RUAMRAKSA (Thailand)
Special Session of the Committee on Trade and Development Amb. Harald NEPLE (Norway)

  

Chairpersons of subsidiary bodies of the Council for Trade in Goods  back to top

Committee on Agriculture Mr Guilherme MARQUARDT BAYER (Brazil)
Committee on Anti-Dumping Ms. Parima DAMRITHAMANJI (Thailand)
Committee on Customs Valuation Mr. Pierre-Emmanuel BRUSSELMANS (Belgium)
Committee on Import Licensing Mr. Xiankun LU (China)
Committee on Market Access Mr Bipim MENON (India)
Committee on Rules of Origin Mr. Marhijn VISSER (Netherlands)
Committee on Safeguards Mr. Alex Yun-hsing NI (Chinese Taipei)
Committee on Sanitary and Phytosanitary Measures Ms Maria ALBARECE (Philippines)
Committee on Subsidies and Countervailing Measures Mr. Marcus BARTLEY JOHNS (Australia)
Committee on Technical Barriers to Trade Mr. Jingo Kikukawa (Japan)
Committee on Trade-Related Investment Measures Mr. Tsotetsi MAKONG (Lesotho)
Working Party on State Trading Enterprises Mr Ngoni Francis Sengwe (Zimbabwe)
ITA Committee Mr Aaron Fowler (Canada)

  

Chairpersons of subsidiary bodies of the Council for Trade in Services  back to top

Committee on Trade in Financial Services Mr. Wamkele MENE (South Africa)
Working Party on Domestic Regulation Ms. Virag Halgand DANI (Hungary)
Committee on Specific Commitments Ms. Monica NAGELGAARD (Norway)
Working Party on GATS Rules Mr. Felipe SANDOVAL (Chile)

  

Chairpersons of Committees of Plurilateral Agreements  back to top

Committee on Trade in Civil Aircraft Mr. Robert Jui-song FANG (Chinese Taipei)
Committee on Government Procurement Mr. Bruce CHRISTIE (Canada)

Former chairs
1995-2002
2003-2007
2008-2010